Lifestyle Nowy Jork

Zalety mieszkania w Nowym Jorku
Dla wielu ludzi mieszkanie w Nowym Jorku, choćby przez parę miesięcy lub tygodni, jest ogromnym marzeniem. Mamy przed oczami typowy obraz Nowego Jorku: rozświetlony Times Square, żółte taksówki na 5 alei, drapacze chmur i ogólny pośpiech. Miasto, które nigdy nie śpi. To wszystko prawda, ale jak każde miasto, Nowy Jork ma też swoja ciemniejszą stronę. Dzisiaj jednak nie o tym, a o plusach mieszkania tutaj. Oto moja subiektywna lista 9 powodów, dla których warto mieszkać w Nowym Jorku. Gotowi na zalety mieszkania w Nowym Jorku?

Różnorodność

czy warto mieszkac w Nowym Jorku
Dla mnie osobiście numer jeden na liście. Nigdzie indziej nie znajdzie się takiej mieszanki ras, narodowości, języków, religii, kuchni, orientacji i statusów. Jest to szczególnie widoczne w nowojorskim metrze, które jest niezwykle demokratyczne. Pamiętam jedną z moich podróży, gdy siedziałam obok młodej dziewczyny ubranej w modnie podarte dżinsy, ortodoksyjnej Żydówki w peruce i muzułmanki w chuście.

Architektura

czy warto mieszkac w Nowym Jorku

Imponujące drapacze chmur z Empire State Building i Chrysler Building (mój ulubiony ze względu na „koronkowa” iglice) na czele, przepiękny dworzec Grand Central (nieprzypadkowo wybrałam taką nazwę bloga). Ponadto budynki Muzeum Guggenheima i MoMA, które same w sobie są dziełami sztuki, ale też nowoczesny Freedom Tower czy urocze szeregowce na Brooklynie. Pomimo tego eklektyzmu, wszystkie style wydaja się współgrać ze sobą. Zawsze też fascynowało mnie to, jak wykorzystuje się tutaj każda przestrzeń na np. mały ogródek czy podziemny parking.

Trendy

czy warto mieszkac w Nowym Jorku

Wiele trendów i mód zaczyna swoje życie w Nowym Jorku. To świetne miejsce dla osób, które lubią być na czasie i cieszą się nowinkami. To tutaj pierwszy raz widziałam takie nowości jak selfie sticks czy ramen burgery.

Jedzenie

czy warto mieszkac w Nowym Jorku

O każdej porze dnia i nocy można zamówić najróżniejsze jedzenie od ręcznie robionego chińskiego makaronu poprzez tajskie curry po meksykańskie burrito. Inna kwestia to jakość tego jedzenia, ale o tym innym razem. Nie brakuje również restauracji z gwiazdkami Michelina, budek z hot dogami, czy bazarków, na których wystawiają się lokalni rolnicy. Niewątpliwie to zalety mieszkania w Nowym Jorku. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Kultura

czy warto mieszkac w Nowym Jorku

Na ofertę kulturowa można jedynie narzekać w kontekście braku czasu, żeby wszystko zobaczyć. Najlepsze musicale na Broadwayu, muzea, opery, galerie — znajdziemy tutaj wszystko, od klasycznych dzieł po alternatywne produkcje.

Anonimowość

czy warto mieszkac w Nowym Jorku

Nikogo nie obchodzi, jak wyglądasz ani co robisz, wiec możesz przebrać się np. za czarodzieja. W ogóle Amerykanie uwielbiają się przebierać i wykorzystują ku temu każda możliwą okazje, np. Halloween, bieg świętych Mikołajów czy parada syrenek na Coney Island.

System oznaczania ulic

czy warto mieszkac w Nowym Jorku

Dzięki numerom i geometrycznej siatce ulic, dokładnie wiemy, w którym miejscu się znajdujemy i ile czasu zajmie nam dotarcie do celu. Z początku numerowane ulice wydawały mi się bezosobowe np. skrzyżowanie 6 alei i 57 ulicy, ale teraz uwielbiam tę logikę i porządek. Oczywiście nie wszystkie ulice tak wyglądają. Na dolnym Manhattanie zachowano oryginalny układ ulic i ich nazewnictwo, dlatego tez mamy Wall Street, Canal Street czy Houston Street.

Zdrowy tryb życia

czy warto mieszkac w Nowym Jorku

W odróżnieniu od wielu Amerykanów, Nowojorczycy bardzo dbają o swoje zdrowie i wygląd. Mnie również o wiele łatwiej prowadzić zdrowy tryb życia tutaj niż w Warszawie ze względu na bogactwo ekologicznych i organicznych produktów oraz dostępność miejsc do uprawiania sportów, od parków poprzez siłownie (niektóre całodobowe) po szkoły jogi.

Zakupy

czy warto mieszkac w Nowym Jorku

Wielu ludzi specjalnie przyjeżdża do Nowego Jorku na zakupy (chociaż są stany z zerowym podatkiem od sprzedaży, w NY wynosi on 8.875%). Można kupić niemalże wszystko (chociaż brakuje mi tutaj niektórych europejskich i polskich marek), jeśli tylko masz pieniądze: od second handów i sklepów vintage na Brooklynie, poprzez amerykańskie sieciówki typu GAP czy Tommy Hilfiger, aż po luksusowe marki np. Tiffany.

Zalety mieszkania w Nowym Jorku

To moim zdaniem główne zalety mieszkania w Nowym Jorku. Są też oczywiście wady. A jeśli jesteście ciekawi, jak znalazłam sie w Nowym Jorku, przeczytajacie ten wpis.