Wystrój wnętrz

Wózki barowe

 

Dzisiaj pokażę Wam parę inspiracji dotyczących popularnego dodatku w amerykańskich wnętrzach, czyli wózków barowych. Ich podstawową funkcją jest ułatwienie gospodarzom przygotowania drinków na przyjęciu i zapewnienie zapasu wina po ciężkim dniu, jednak przez większość czasu pełnią funkcję dekoracyjną. Ich umiejscowienie w domu i dobór dodatków nigdy nie jest przypadkowy. W internecie można znaleźć wiele instrukcji, artykułów i poradników, jak skompletować wózki barowe: od narzędzi poprzez szklanki i kieliszki po alkohole. Zostało wydanych na ten temat nawet parę książek. Spotkałam się z porównaniem, że do wyposażania barku należy wręcz podchodzić jak do planowania mieszkania ;) Z pewnością Amerykanie traktują swoje barki bardzo poważnie.

Wózki barowe — krótka historia

Początkowo wózki barowe służyły do serwowania herbaty. Na początku lat 30. XX wieku, kiedy czasy prohibicji w Stanach dobiegały końca, zaczęły pełnić swoja dzisiejszą funkcję. Największą popularność zdobyły w latach 50., kiedy zaczęto przywiązywać dużą uwagę do sztuki miksowania drinków. W ostatnich czasach można zaobserwować wielki powrót wózków barowych, między innymi dzięki serialowi Mad Men.

Wózki barowe — inspiracje

Wózki barowe mogą być zrobione z różnych materiałów — drewna, metalu, szkła czy plastiku. Najpopularniejsze połączenie to jednak metal i szkło, które nadają wnętrzu eleganckiego charakteru. Drewniane barki bardziej pasują do stylu mid-century czy industrialnego. Najważniejsze jest, żeby odzwierciedlały nasz charakter i pasowały do stylu wnętrza. Na początek parę inspiracji.

Stalowe

Źródło 1, 2, 3

Złote

Źródło 12

Miedziane

Źródło 12

Drewniane

Źródło 12

Lustrzane

Źródło 12

Imitujace bambusa

Ten sam model w czterech roznych stylizacjach:

Źródło 12, 3, 4

Transparentne

Źródło 12

Jakie elementy powinien zawierać wózek barowy?

To zależy od nas i naszych potrzeb. Zwykle znajdziemy w nich: alkohole i napoje bezalkoholowe, kieliszki i szklanki, karafki, akcesoria barowe np. shakery, miarki, otwieracze czy pojemniki dna lód. Nie można zapomnieć o dodatkach (słomki, serwetki, mieszadła) oraz świeżych owocach i kwiatach.

Inne zastosowania wózków barowych

Warto wspomnieć, ze wózki barowe mogą pełnić również inne funkcje, np. stolików kawowych, konsolek, szafek nocnych czy pomocników łazienkowych.

Źródło 12

Źródło 12

Gdzie kupić wózki barowe w Polsce?

Niestety wózki barowe nie są (jeszcze) tak popularne w Polsce jak za oceanem i oferta sklepów raczej rozczarowuje. Bez problemu dostaniemy wózki kuchenne i pomocniki, natomiast znalezienie eleganckiego wózka barowego z dobrej jakości materiałów i w rozsądnej cenie sprawia trochę więcej trudności. Udało mi się znaleźć takie egzemplarze:

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16

Co myślicie o wózkach barowych? Czy mają szanse zagościć w polskich domach?