Święto Dziękczynienia w Nowym Jorku
Nowy Jork

Święto Dziękczynienia w Nowym Jorku

 

 

Podczas gdy w Polsce po Wszystkich Świętych od razu wpadamy w bożonarodzeniowe szaleństwo, Amerykanie w międzyczasie obchodzą Święto Dziękczynienia. (Nie oznacza to oczywiście, że nie kupimy ozdób świątecznych, ale sklepy dekorują się nieco później.) Thanksgiving to obok Halloween moje ulubione amerykańskie święto – czasami żartuję, że to jedyne święto, kiedy Amerykanie gotują. Jest wyjątkowe też z paru innych powodów, a Święto Dziękczynienia w Nowym Jorku ma tym bardziej niepowtarzalny urok.

Jak się obchodzi Święto Dziękczynienia?

Święto Dziękczynienia to święto ruchome, które obchodzi się w czwarty czwartek listopada, zwykle między 23 a 26. Co ciekawe, Thanksgiving świętuje się nie tylko w Stanach, ale również w Kanadzie, gdzie przypada w drugi poniedziałek października. Jak na najważniejsze święto amerykańskie przystało, dzień ten jest wolny od pracy, a dla osób niepracujących w sprzedaży, również piątek jest wolny (tak, TEN piątek Black Friday). Amerykanie bardzo praktycznie podchodzą do swoich świąt i prawie wszystkie oprócz 4 lipca, Bożego Narodzenia i właśnie Święta Dziękczynienia wypadają w poniedziałki, co oznacza długie weekendy. Genialnie, nie?

Początki tego święta nie są do końca znane, najważniejszym jednak aspektem było podziękowanie za plony, podobnie jak w przypadku polskich dożynek. Obecnie to okazja do refleksji nad tym, za co jesteśmy wdzięczni w życiu. Jest tradycyjnie obchodzone w gronie rodzinnym, chociaż coraz popularniejszy staje się Friendsgiving, konkurencja do Thanksgiving obchodzona z przyjaciółmi przed lub po Święcie Dziękczynienia. To, co szczególnie mnie ujmuje w tym święcie to to, że nie jest kojarzone z żadną konkretną religią. Jest bardzo uniwersalne, bo każdy ma coś, za co może być wdzięczny.

Święto Dziękczynienia w Nowym Jorku

Co się je podczas Święta Dziękczynienia?

Thanksgiving to przede wszystkim jedzenie, dużo jedzenia. Tradycyjnie je się pieczonego indyka w sosie pieczeniowym i z żurawiną. Czasami nazywa się Święto Dziękczynienia Dniem Indyka (Turkey Day). Poza tym królują sezonowe warzywa – bataty, ziemniaki, fasolka, jarmuż, brukselka, a na deser placki dyniowe i jabłeczniki.

Święto Dziękczynienia w Nowym Jorku

Święto Dziękczynienia w Nowym Jorku

A jak wygląda Święto Dziękczynienia w Nowym Jorku? Podobnie jak w pozostałych częściach Stanów, jest bardzo rodzinne, ale Nowy Jork nie byłby Nowym Jorkiem, gdyby nie oferował czegoś wyjątkowego. Święto Dziękczynienia w Nowym Jorku nierozerwalnie kojarzy się z paradą domu towarowego Macy’s. Może nie brzmi zbyt zachęcająco, ale to ogromne show z imponującymi balonami i dziesięcioma tysiącami uczestników, które odbywa się od 1924 roku.

Święto Dziękczynienia w Nowym Jorku

Anthony Quintano [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Jeśli ktoś chce się już wczuć w klimat bożonarodzeniowy, może wybrać się na show zespołu tanecznego the Rockettes w Radio City Music Hall w Rockefeller Center. Jeśli za wcześnie na świąteczne nastroje, można wybrać się na musical na Broadwayu.