Lifestyle

Relacja z Meetblogin i Łódź Design Festival

 

Prawie trzy miesiące minęły od Łódź Design Festival i spotkania blogerów wnętrzarskich Meetblogin. W obu uczestniczyłam po raz pierwszy i mam nadzieję, że nieostatni. Natomiast z pewnością jako ostatnia piszę z nich relację 🙂

Obie imprezy odbywały się w Art Inkubatorze w Fabryce Sztuki. W Łodzi byłam pierwszy raz i dokładnie tak wyobrażałam sobie pofabryczne łódzkie budynki — ceglane ściany, odświeżone stalowymi i szklanymi elementami.

Łódź Design Festival

Hasłem przewodnim były Refleksje, festiwal miał skłaniać do krytycznego spojrzenia i zastanowienia się nad współczesnym człowiekiem i jego relacją z technologią. Nazwa wystawy głównej pochodzi z piosenki Talking Heads „Nothing but flowers”, w której bohater prawdopodobnie przeżył globalną katastrofę, bo z technologii i współczesnych osiągnięć nie zostało nic, jedynie kwiaty. Czy technologia wciąż nam pomaga, czy już bardziej przeszkadza? A może to i to? Artyści pokazani na tej wystawie zastanawiali się, czy możemy rodzić inne gatunki, co jest alternatywą dla tradycyjnego jedzenia, czy roboty mogą nas ranić, jak często publikujemy na Twitterze słowo „Bóg” lub „samobójstwo”, lub o tym, jak technologia może pomóc nam zachować wspomnienia o bliskich zmarłych.

fot. Karolina Grabowska

Robot, który powtarza, że nie wolno mu krzywdzić ludzi.

fot. Karolina Grabowska

Kontrowersyjny projekt „skrzynki pamięci” dla wdowy, w której może przetrzymywac prochy zmarłego meza, odtwarzać jego glos czy przeżywać intymne chwile.

Druga wystawa, która zrobiła na mnie chyba jeszcze większe wrażenie, to The Glass Room Experience. Wchodząc na nią, miałam wrażenie, że udaję się do Apple store — biała przestrzeń z designerskimi stoiskami i logo składające się z najczęściej używanych formatów ekranów. Pod designerską powierzchnią kryje się jednak mniej optymistyczna wizja. Wiedzieliście, że podatki, których płacenia Apple unika poprzez przenoszenie działalności do rajów podatkowych, 17 razy przewyższają budżet Unii Europejskiej na kryzys imigracyjny? Może niedługo będziemy budować swoją wiarygodność kredytową na podstawie naszej działalności w mediach społecznościowych. Albo aplikacje, których używamy podczas wysiłku fizycznego, mogą obniżyć nasze składki zdrowotne. Przerażające? Ekscytujace? Wystawa odbywa się obecnie w Warszawie i z pewnością odwiedzę ją jeszcze raz.

Logo wystawy składające się z najczęściej używanych formatów ekranów

Mapa pokazująca firmy, które przejął Alphabet, czyli właściciel Google’a

Z festiwalu wróciłam bogatsza o wiele refleksji. Na co dzien zajmuję się zawodowo m.in. automatyzacją, robotyzacją i botami, więc ich druga, ciemniejsza strona niezwykle mnie zainteresowała.

Meetblogin

Po tak mocnych doświadczeniach i głębokich refleksjach, z przyjemnością spędzałam czas na warsztatach i wykładach w ramach Meetblogin. Ze względu na małego szkraba i mój drugi w życiu Dzień Matki, który przypadał akurat w tym czasie, nie mogłam uczestniczyć we wszystkich atrakcjach. Impreza zaczęła się z przytupem — od warsztatów robienia pralin zorganizowanych przez Barlinek. Sztuka wytwarzania czekolady to dla mnie wiedza tajemna, więc zafascynowana przyglądałam się jej temperowaniu i słuchałam o technikach wykonywania pralin. Warsztaty były przygotowane perfekcyjnie, ogromną przyjemność sprawiło mi napełnianie pralin masą, obtaczanie w posypkach i pakowanie do pudełeczka. Jedynie nie widziałam związku pralin z marka Barlinek, a poprzednie warsztaty z sadzenia lasu w słoiku bardziej do mnie przemawiały.

fot. Karolina Grabowska

fot. Karolina Grabowska

 

Kolejne warsztaty z ozdabiania lamp bożonarodzeniowych zostały połączone z wykładem o oświetleniu w stylu skandynawskim prowadzonym przez przemiłą dyrektor artystyczną marki Markslojd. Bardzo ciekawy pomysł na połączenie teorii, praktyki i prezentacji produktów firmy.

fot. Karolina Grabowska

fot. Karolina Grabowska

Niestety moja lampa nie przeżyła mojego dekorowania

 

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od dekorowania stołu produktami TGhome. Mojej grupie przypadło udekorowanie stołu o tematyce „sen z dzieciństwa”. Połączyliśmy pogodne pastele i trochę lasu kojarzącego się z beztroska dzieciństwa, co wyglądało zaskakująco dobrze. Byłam od wrażeniem kreatywności innych uczestników Meetblogin, widać było, że dekorowanie to mocna strona blogerów wnętrzarskich.

fot. Karolina Grabowska

fot. Karolina Grabowska

 

Ostatnie warsztaty, w których uczestniczyłam, zostały zorganizowane przez Ceramikę Paradyż. Były dla mnie przykładem idealnej współpracy marki z klientami — prowadząca była bardzo nastawiona na wyłapywanie trendów wśród nas i otwarta na słuchanie naszych opinii. Tworzenie własnej kolekcji płytek było dla mnie niezwykłym procesem twórczym — trzeba było się zastanowić nad koncepcja całości, wyszukać trendy w popularnych czasopismach i przede wszystkim zaprojektować płytki.

fot. Karolina Grabowska

fot. Karolina Grabowska

 

Z Meetblogin i Łódź Design Festival wróciłam naładowana motywacja i pozytywnymi emocjami. Bardzo dziękuję Uli za zaproszenie i zorganizowanie #meetblogin2018!