Przepis na placek z dyni (amerykański pumpkin pie)
Dzisiaj czwarty czwartek listopada, więc Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia. Thanksgiving to obok Halloween moje ulubione amerykańskie święto – niezwykle rodzinne, cieple, pełne wdzięczności za to, co mamy. I chyba jedyne, kiedy gotuje się prawdziwy obiad, zamiast zamawiać w restauracji lub grillować. Królują sezonowe warzywa – bataty, ziemniaki, fasolka, jarmuż, żurawina. Oczywiście nie można zapomnieć o indyku, czasami nazywa się Święto Dziękczynienia Dniem Indyka (Turkey Day). Jeśli chodzi o słodkości to królują jabłeczniki i różnego rodzaju tarty oraz placki (pies). I dzisiaj chciałabym wam pokazać przepis na placek z dyni, czyli tradycyjny amerykański pumpkin pie.
Składniki
Składniki na ciasto:
- 300 g mąki pszennej
- 250 g masła
- 50 ml letniej wody
- szczypta soli
Składniki na krem:
- 500 g puree dyniowego
- 270 g serka typu Philadelphia
- 50 g masła
- 150 g cukru
- 3 jajka
- szczypta soli
- przyprawa do piernika
Przygotowanie
Przygotowanie ciasta:
Do odmierzonej i przesianej mąki dodajemy pokrojone w grubą kostkę masło. Dolewamy wodę i dodajemy sól. Zagniatamy. Formujemy kulkę, którą następnie chłodzimy w lodowce przez minimum 1 godzinę.
Po tym czasie ciasto rozwałkowujemy i przekładamy do formy na tarte o średnicy ok. 30 cm, aby wystawało na brzegi. Wysypujemy fasolkę, żeby ciasto nie urosło zbyt wysokie. Pieczemy w temperaturze 180 stopni ok. 20 minut, po czym zdejmujemy fasolkę i podpiekamy jeszcze 5 minut, aż spod się zbrązowi. Warto w trakcie pieczenia poruszyć dwa razy fasolka, żeby nie przywarła do ciasta.
Przygotowanie kremu:
Najpierw przygotowujemy purée dyniowe, jeśli nie używamy gotowego: pieczemy przekrojona na pol i wydrążoną dynie z piekarniku w temperaturze 180 stopni przez ok. 30 minut. Po ostudzeniu i obraniu ze skorki blendujemy na gładką masę.
Serek miksujemy. Następnie dodajemy masło w temperaturze pokojowej, purée dyniowe, cukier i przyprawę. Na końcu dodajemy jajka. Krem wyjdzie bardzo rzadki, ale nie martwcie się, pod wpływem temperatury stężeje.
Krem przelewamy do formy z podpieczonym spodem i pieczemy w temperaturze 150 stopni przez ok. godzinę. Ciasto wyjmujemy z piekarnika, studzimy, a następnie chłodzimy w lodowce.
Dzisiejszy przepis na placek z dyni jest trochę eksperymentem, bo to w końcu blog wnętrzarski, a nie kulinarny. Nie mówiłam o tym wcześniej, ale przez kilka lat prowadziłam bloga kulinarnego. Ciekawa jestem, czy przepisy na amerykańskie przysmaki przypadną wam do gustu. Chcielibyście więcej przepisów na amerykańskie dania?