Nowy Jork

Praca w Nowym Jorku

 

Praca w Nowym Jorku – moje doświadczenia

Jak się pracuje w samym centrum Manhattanu? Czym różni się praca w Nowym Jorku od tej w Polsce? Jak dużo się zarabia? Czy naprawdę pracuje się po nocach? Jeśli zadawaliście sobie kiedyś te pytania, postaram się na nie odpowiedzieć. Przez półtora roku miałam możliwość pracować w samym sercu Manhattanu w jednej z firm doradczych i dzisiaj opiszę swoje spostrzeżenia.

jak sie pracuje w Nowym Jorku

Różnorodność

Różnorodność stanowi dla mnie największą zaletę Nowego Jorku (o innych zaletach pisałam TUTAJ). Dotyczy to również życia zawodowego. Nigdzie indziej nie można spotkać takiej mieszanki osób z różnych kultur, narodowości, ras i religii. W moim zespole pracowały osoby z Niemiec, Kolumbii, Republiki Dominikańskiej, Kanady, Hongkongu i Korei, a rodowici Amerykanie pochodzili z Teksasu, Connecticut, Minnesoty, Nowego Jorku i Hawajów. Przedstawiciele wszystkich rasy i różnych orientacji, weterani, pracowała z nami nawet jedna osoba z autyzmem. Co najważniejsze, wszyscy traktowali to jak najnormalniejszą sytuację pod słońce (albo o tym nie mówił, szczególnie o rasach, które wciąż stanowią temat tabu). W wielu firmach zatrudniane są specjalne osoby, których zadaniem jest dbanie o różnorodność i równość wśród pracowników. Podczas aplikowania o pracę pracodawcy pytają o rasę, pochodzenie i płeć, żeby, jak twierdzą, dbać o równe traktowanie kandydatów. Standardowa formułka w ogłoszeniach o pracę głosi, że firma stosuje politykę równości szans (equal opportunity employer). W rzeczywistości jednak najwyższe stanowiska piastują w większości biali mężczyźni.

Godziny pracy

Praca w Nowym Jorku zwykle oznacza długie godziny i wiele nadgodzin. Tutaj pracuje się dużo i długo. Wieczorami wieżowce wcale nie pustoszeją, tylko rozświetlają niebo na Manhattanie. Z mojego doświadczenia jednak wynika, że część pracy dałoby się wykonać szybciej i bardziej efektywnie. Dużo czasu pochłaniają przerwy na lunch, siłownię, kawę czy networking (bardzo istotny, ale o tym za chwile). Pewnie zależy to od branży, ale ja pracowałam o wiele więcej w Warszawie, a w Nowym Jorku nadgodziny prawie mi się nie zdarzały. Co ciekawe, w porównaniu do Amerykanów, Polacy są bardziej elastyczni i lepiej sobie radzą w sytuacjach kryzysowych.

Zarobki

Zarobki w Nowym Jorku mogą imponować, jeśli porównamy je do polskich płac czy nawet pensji w innych stanach (osoba zarabiająca 70,000 $ miesięcznie w innych częściach USA w Nowym Jorku musiałaby zarabiać 166,000 $, żeby mieć taką samą siłę nabywczą). Jednak z przeciętną nowojorską pensją (60,000-70,000 $) nie będziemy mogli sobie na wiele pozwolić: prawdopodobnie nie będzie nas stać na wynajęcie samodzielnie kawalerki, nie mówiąc o większym mieszkaniu, tylko pozostanie nam dzielenie mieszkania z innymi. Kupimy sobie jedzenie na wynos, ubrania czy sprzęty elektroniczne, ale niekoniecznie starczy nam na wakacje. I nie chodzi o to, ze zarobki w Nowym Jorku są takie niskie, tylko życie tutaj (a zwłaszcza mieszkania) jest tak drogie.

jak sie pracuje w Nowym Jorku

Urlopy

Jakie urlopy? :) Żarty żartami, lepsze firmy oferują płatne urlopy, ale wielu pracowników musi pogodzić się z tym, że gdy biorą urlop, nie dostają pensji. Plusem są święta publiczne, ktore obchodzone są w poniedziałki, więc można załapać się na długi weekend. Osobna sprawa to urlopy macierzyńskie, które prawie nie istnieją. Kobietom przysługuje 6 tygodni urlopu zdrowotnego (8 w przypadku cesarki), a dodatkowe tygodnie (i to, czy będą płatne) zależą od dobrej woli pracodawcy. Zdarza się, że kobiety umawiają się na cesarki w piątek po pracy, żeby załapać się na dodatkowe dwa tygodnie urlopu. Będąc w ciąży, pracowałam jeszcze na tydzień przed porodem bez żadnej taryfy ulgowej – w 9 miesiącu ciąży prowadziłam kilkugodzinne szkolenie dla 50 osób.

Mit od pucybuta do milionera

Ten mit wciąż jest obecny w Nowym Jorku, a wzmacnia go jeszcze popkultura: piosenki (If you can make it therethen you can make it anywhereThese streets will make you feel brand new, big lights will inspire you) czy filmy (Wilk z Wall Street). Ludzie pracujący w Nowym Jorku są ambitni i nastawieni na sukces, jednak wielu z nich sobie nie radzi z wysokimi oczekiwaniami. Otwarcie mówią o terapiach, na które chodzą, czy lekach, które biorą. Gdy lepiej się ich pozna, można zobaczyć, jak wiele niepewności i wątpliwości w sobie mają.

Rekrutacja i szukanie pracy

Do miasta przeprowadzają się setki tysięcy zdolnych, dobrze wykształconych lub po prostu gotowych ciężko pracować ludzi, co sprawia, że konkurencja na rynku pracy jest ogromna. Podobno aż 80% stanowisk jest znajdowanych przez networking, co znaczy, że bez znajomości atrakcyjna praca w Nowym Jorku jest odległym marzeniem. Szukanie pracy przez rok albo dłużej to normalność.

jak sie pracuje w Nowym Jorku

Hierarchia

Amerykanie wydają się być bezpośredni i wyluzowani. Hierarchia nie ma większego znaczenia, w niektórych firmach można bez problemów wpaść do pokoju prezesa. Moje doświadczenia są trochę inne – Amerykanie nie lubią odmawiać i wolą zachować twarz. Gdy nie spodoba im się twój projekt, powiedzą raczej That‚s cool, thanks, a prawdę napiszą w anonimowej ankiecie. Podobne doświadczenia miałam przy szukaniu mieszkania (więcej TUTAJ): zamiast wprost powiedzieć, ze wola kogoś innego, odsuwali decyzje w nieskończoność. Traktuję to jako chęć zachowania jak najlepszych stosunków międzyludzkich i pragnienie, żeby nikogo nie urazić.

Imprezy integracyjne

To ważny element życia zawodowego w Nowym Jorku. Począwszy od drinków po pracy, a kończąc na imponujących imprezach w najlepszych restauracjach czy np. rejsach wynajętym statkiem po Hudson River. Żeby wynagrodzić długie godziny pracy, pracodawcy czasami zamawiają jedzenie do biura. W moim biurze było również dużo mniej lub bardziej zdrowych darmowych przekąsek i napojów. Pora lunchu to również świetna okazja do integracji i wyjścia do pobliskiej knajpki lub foodtrucku. Szczególnie milo wspominam codzienny dylemat przed gastrowozami: tajskie curry czy meksykańskie tacos? Polskie pierogi czy włoskie kanapki?

jak sie pracuje w Nowym Jorku