Niebieski pokój dla niemowlaka – metamorfoza
Po powrocie do kraju zabrałam się za odnawianie naszego mieszkania. Mimo że nasi cudowni lokatorzy zostawili mieszkanie w idealnym stanie, konieczne okazało się odświeżenie oraz przystosowanie je do nowego członka rodziny. Na pierwszy ogień poszedł pokój dla synka. Wcześniej pełnił on funkcje biura, pokoju muzycznego i gościnnego. Urządzony był minimalistycznie na biało i czarno. Zobaczcie, jak niebieski pokój dla niemowlaka wyglądał przed metamorfozą:
A tak wyglądał moodboard:
Plan i układ
Pokój ma 10 m2 i jest całkiem ustawny, co dało mi wiele możliwości rozkładu mebli. Zanim zdecydowałam się na finalny układ, wypróbowałam parę innych, przestawiając meble w wykończonym już pokoju. Najważniejsze było tutaj dla mnie bezpieczeństwo, ale o tym za chwilę. W pokoju znajduje się jedno duże okno wychodzące na zachód.
Bezpieczeństwo
Gdy projektujemy pokój dla niemowlaka, bardzo ważne są kwestie bezpieczeństwa. Będąc w Stanach, uczestniczyłam w szkoleniu z pierwszej pomocy dla niemowląt i zostałam tam bardzo wyczulona na kwestie bezpieczeństwa. Prowadząca je pielęgniarka 10 razy powtórzyła, żeby w łóżeczku nie znajdowało sie nic oprócz prześcieradła: żadnych kołderek, poduszek, misiów, zabawek, ochraniaczy itp. Noworodek nie ma siły przekręcić głowy lub odsłonić koca i czasami zdarzają się uduszenia. Ponadto nie chciałam, żeby łóżko i kanapa stały przy oknie, aby zminimalizować ryzyko wypadnięcia. Łóżeczko stoi w odpowiedniej odległości od regalu, żeby mały odkrywca się nie niego nie wdrapał. Meble zostały przytwierdzone do ściany, żeby się nie przewróciły, a nad łóżkiem nic nie wisi. Nigdy nie zostawiam syna samego na przewijaku, bo pieluchy, chusteczki i ubranka mam w zasięgu ręki w komodzie. Pokój dla niemowlaka musi być przede wszystkim bezpieczny.
Styl
Styl pokoju określiłabym jako eklektyczny z delikatnymi elementami marynistycznymi. Klasyczna jest tapeta, sztukateria i listwy przysufitowe, a proste jasne meble przywołują skandynawskie klimaty. Elementy marynistyczno-podróżnicze to przede wszystkim obrazki i plakaty oraz uchwyty w komodzie wykonane z lin żeglarskich. Nie zabrakło również zdjęć Nowego Jorku – syn się tam urodził i chciałam, żeby od małego miał kontakt ze swoim drugim krajem.
Kolorystyka
Niebieska tapeta w kratę stanowiła pierwszą inspirację i na jej podstawie stworzyłam paletę kolorystyczną (Niestety nie znalazłam nigdzie wymarzonej tapety w ciemnogranatową kratę, chociaż przeszukałam cały internet). Oprócz niebieskiego i granatowego znajdziemy tu miedź, kremowy, kolor lin żeglarskich oraz odrobinę szarego.
Meble
Przejrzawszy wiele zdjęć i inspiracji, wiedziałam, że nie chcę białych mebli, bo mi się opatrzyły. Poza tym pierwsze meble synka były białe i chciałam lekkiej odmiany. Niestety większość producentów w swojej ofercie ma prawie wyłącznie białe meble dla dzieci, wiec musiałam poszukać wśród mebli sypialnianych i salonowych. Zdecydowałam się na neutralne łóżeczko z buku i komodę z regalem w kolorze brzozy polskiej. Na chwilę obecną tyle mebli wystarczy – dodatkowe ubrania czy sprzęty można trzymać w garderobie. Ze względu na wielu gości, którzy nas odwiedzają, zdecydowałam się zostawić na razie narożną kanapę, która czasami pełni funkcję łóżka. Gdy syn podrośnie, usuniemy ją i wstawimy np. biurko.
Dodatki
Bardzo chwalę sobie duże kosze na zabawki – dzięki nim bardzo łatwo utrzymać porządek. Po skończonej zabawie wrzucam po prostu wszystkie zabawki do kosza. Lubię różnorodne oświetlenie: lampę sufitową, lampkę boczną i girlandy świetlne, które wieczorem tworzą spokojny nastrój pomagający się wyciszyć i przygotować do nocy.
Pokój dla niemowlaka – koszty
Poniżej wypisałam dokładne dane i dodałam linki wszędzie tam, gdzie było to możliwe oraz podałam orientacyjne koszty. Cała metamorfoza wyniosła ok. 4,000 zł (nie licząc kanapy).
Materiały
- Tapeta – 250 zł
- Listwy – ok. 350 zł
- Farba – ok. 50 zł
Meble
- Łóżeczko IKEA – 199 zł
- Komoda VOX – 499 zł
- Regał VOX – 279 zł
- Półki IKEA – 2 x 28 zł
- Kanapa narożna IKEA (wycofana ze sprzedaży) – ok. 1200 zł
Akcesoria dziecięce
- Przewijak i pokrowiec Toys R Us – ok. 100 zł
- Kosz na pieluchy Tommee Tippee – 79,95 zł
Oświetlenie
- Lampa sufitowa Lamps & Co. – 279 zł
- Miedziana lampka nocna TKMaxx – ok. 40 zł
- Girlanda świetlna Home & You – 139 zł
- Cotton balls (prezent od dziadków)
Tekstylia
- Zasłony: material Eurofirany nr 179 – ok. 500 zł, szycie własne
- Poszewki na poduszki IKEA i szycie własne – 12,99 zł
- Dywan (nie pamiętam gdzie kupiony) – ok. 300-500 zł
- Girlandy (szycie własne, instrukcja szycia TUTAJ) – ok. 50 zł
- Koc – ok. 20 $
Dekoracje
- Duży pompon TKMaxx – 20 zł
- Mały pompon Caramella – 19 zł
- Globus TKMaxx – ok. 40 zł
- Miedziany plakat z różą wiatrów Zlote Plakaty – 78 zł
- Ramki na obrazki i plakaty IKEA – ok. 100 zł
- Miedziana ramka TKMaxx – 34,99 zł
- Plakat z mapą nowojorskiego metra Etsy – 25 $
- Miś Szumiś – 199 zł
- Literki Janod (prezent od cioci)
- Pudełka na zabawki TKMaxx – ok. 120 zł
- Miedziany koszyk H&M Home – 49,90 zł