miedziane dodatki w kuchni
Wystrój wnętrz

Miedziane dodatki w kuchni (z czystej miedzi)

 

Miedź zafascynowała mnie tuż po przeprowadzce do Stanów. Wyjeżdżając do Nowego Jorku nie zabrałam ze sobą wiele – trochę ubrań i dosłownie parę książek, co oznaczało to, ze wszystko musiałam dokupić na miejscu. Podczas zakupów akcesoriów kuchennych wpadły mi w oko piękne miedziane rondelki. Kusiły swoim szlachetnym kolorem i jakością wykonania, ale w końcu się na nie nie zdecydowałam. Za cenę jednego miedzianego garnka kupiłam cały zestaw. Z łyżką wazowa i łopatką w komplecie.

Miedź jest niezwykle uniwersalna – pasuje do każdego chyba koloru i stylu. Jest elegancka w stylu klasycznym czy nowoczesnym, ciepła w rustykalnym, a w stylu industrialnym zadziorna. Nie jest jednoznaczna jak złoto czy srebro. Naczynia miedziane i inne miedziane dodatki w kuchni to symbol luksusu ze względu na swoją cenę.

Oprócz niewątpliwych zalet wizualnych miedź ma szereg innych właściwości: jest bakteriobójcza, działa jak filtr i usuwa z wody grzyby, pleśnie i bakterie, dobrze przewodzi ciepło, jest trwała i elastyczna oraz nadaje się do recyklingu. W akcesoriach kuchennych występuje głównie nie w czystej postaci, ale jako stop ze stalą nierdzewną czy cynkiem (czyli mosiądz). Naczynia wykonane z miedzi i stali nierdzewnej nadają się nawet na kuchnię indukcyjną.

Do minusów miedzianych dodatków należy zaliczyć to, że trzeba o nie szczególnie dbać: nie wolno myć w zmywarce, należy często konserwować kwasem, by na powierzchni nie powstawały plamy, a wnętrze trzeba polerować. Miedziane garnki mogą być też ciężkie.

Miedziane dodatki w kuchni a dodatki w kolorze miedzianym

W projektach wnętrz coraz więcej miedzi i złota, stal i szarości powoli wychodzą z mody. Znalezienie dodatków z czystej miedzi jest bardzo trudne, mimo ze sklepy wydają się być zalane akcesoriami w kolorze miedzianym. Ciekawym przykładem jest nowojorska firma Old Dutch International, która specjalizuje się w sprzedaży produktów z miedzi. Mauviel to z kolei kultowy producent najwyższej jakości garnków.

miedziane dodatki w kuchni

 1. Garnek Ruffoni Symphonia Cupra
 2. Garnek do gotowania ryb na parze Old Dutch International
 3. Czajnik do herbaty Old Dutch International
 4. Czajnik do wody Mauviel
 5. Szklanki Old Dutch International
 6. Komplet do founde Mauviel
 7. Kawiarka Mauviel
 8. Kubek do Moscow Mule Old Dutch International
 9. Wieszak na garnki Enclume
 10. Taca Old Dutch International
 11. Miska Old Dutch International
 12. Garnek do powideł de Buyer
 13. Rondel Mauviel 
 14. Miska Old Dutch International
 15. Chochle Old Dutch International
 16. Komplet przyborów kuchennych

 

Zobacz także: