łóżko w stylu amerykańskim
Wystrój wnętrz

Łóżko w stylu amerykańskim – nowinki zza Oceanu


Pewien amerykański dowódca twierdził, że zmienianie świata należy zacząć od pościelenia własnego łóżka. Wtedy podobno najtrudniejsze zadanie dnia mamy za sobą. (“If you want to make a difference in the world, start by making your bed.”). Często mam problemy z tanimi uproszczeniami i nie do końca przemawia do mnie ta złota myśl. Gdy jednak przypomnę sobie amerykańską „sztukę” ścielenia łóżka, mnogość poduszek, narzut i kocy, po części rozumiem, że to wcale nie jest łatwe i lekkie zadanie, jakby mogło się wydawać na pierwszy rzut oka.

Główna sypialnia (master bedroom), czyli najczęściej sypialnia państwa domu, w odróżnieniu od sypialni dla innych domowników czy gości, to niezwykle ważne (i przestronne) pomieszczenie. To coś więcej niż tylko pomieszczenie z łóżkiem – często ma własną łazienkę i garderobę, a oprócz ogromnego łóżka znajdzie się miejsce dla sofy, foteli, kominka i puf. Nawet w Nowym Jorku, gdzie każdy cal przestrzeni jest na wagę złota, Amerykanie prędzej wstawią do kawalerki łóżko niż rozkładaną kanapę.

Rozmiary amerykańskich łóżek

Niezwykle ciekawe są też różnice w rozmiarach łóżek między Stanami a Europą. I tak na przyklad twin wcale nie oznacza podwójnego łóżka, tylko pojedyncze. Queen o szerokości 152 cm najbardziej przypomina nasze standardowe. Często spotyka się też łóżka o wielkości king (193 cm).

Łóżko w stylu amerykańskim robi wrażenie nie tylko szerokością, ale też wysokością – często spotkamy wysokie tapicerowane zagłówki czy nawet baldachimy.

Jak pościelić łóżko w stylu amerykańskim

Ścielenie łóżka w stylu amerykańskim rządzi się swoimi prawami. Po pierwsze sama konstrukcja mebla różni się nieco od europejskich standardów – my często wykorzystujemy przestrzeń pod materacem na przechowywanie. W Ameryce pod materacem znajdzie się drewniana skrzynia wypełniona sprężynami, które mają za zadanie dźwigać materac. Z tego względu i z uwagi na grubość materaca, wspięcie się na łóżko w Stanach czasami moze sprawiać trudności niskim osobom.

Pościel też wygląda trochę inaczej – zamiast jednego prześcieradła mamy dwa: pierwsze gumkowe zakładane na materac, a drugie zwykle. Śpi się pomiędzy dwoma prześcieradłami, a kołdrę i ewentualnie dodatkowe koce układa się na górne prześcieradło. Oprócz tradycyjnych poduszek do spania, układa sie dużo, czasami bardzo dużo, poduszek ozdobnych. Słowa admirala nabierają większego sensu, prawda?

Moje łóżko w stylu amerykanskim

Nie jestem raczej fanką amerykańskich rozwiązań pościelowych i wychodzę z założenia, że w łóżku liczy się przede wszystkim wygoda (jak spanie pod cienkim prześcieradłem i przesuwającą się kołdrą może być wygodne i higieniczne?), ale podoba mi się ich symetria i wielowymiarowość. Poniżej moja interpretacja łóżka w stylu amerykańskim.