kolory roku 2018
Wystrój wnętrz

Kolory roku 2018 – moje refleksje

Jak Wam się podoba Ultra Violet, kolor roku zaproponowany przez Pantone? Spotkałam się z zaskoczeniem i raczej negatywnymi opiniami. Kolor sam w sobie bardzo mi się podoba, ale przyznaję, że we wnętrzach może być trudny w zestawieniach z innymi kolorami. Tak jakby nie lubił konkurencji i chciał zdominować całe pomieszczenie. (Chociaż z drugiej strony, czy Pantone właśnie nie wybiera zawsze takich wyrazistych i dyskusyjnych kolorów?) W tym wpisie nie chciałabym jednak analizować jednego koloru roku, tylko spojrzeć na zjawisko COTY (color of the year) w szerszej perspektywie.

Wybór koloru roku przez Instytut Pantone jest z pewnością najszerzej dyskutowany, bo dotyczy nie tylko branży wnętrzarskiej, ale przede wszystkim modowej i kosmetycznej. A nie ukrywajmy, prościej i taniej kupić bluzkę czy lakier do paznokci w kolorze Ultra Violet czy Greenery niż przemalować salon. Znajomi pracujący w branży beauty co roku czekają z niecierpliwością na dzień ogłoszenia koloru roku, aby jak najszybciej dostosować ofertę swoich produktów i przygotować informacje prasowe w odpowiedzi na ten news. Nawet jeśli niespecjalnie interesujemy się wnętrzami czy rynkiem farb, ta informacja raczej nas nie ominie. Jednak kolor roku Pantone to tylko wierzchołek góry lodowej – każda większa marka farb, szczególnie na rynku amerykańskim, ogłasza swój własny kolor roku, z Benjamin Moore i Dulux na czele. To, co mnie zaciekawiło szczególnie to to, jak są wybierane i czy kolory roku 2018 mają jakieś punkty wspólne.

kolory roku 2018

Źródło: materiały prasowe

Jak wybiera się kolor roku?

Mogłoby się wydawać, że wybór koloru roku dokonuje się w dziale marketingu lub PR producentów farb. Tak naprawdę decyzję o tym, jaki kolor będziemy widzieć najczęściej przez najbliższy rok, podejmują specjalni eksperci: analitycy trendów, design managerowie, dyrektorzy kreatywni, specjaliści od kolorów czy styliści kolorów. Obserwują trendy na rynku nie tylko wnętrzarskim, ale również w modzie, motoryzacji i technologii. Tropią pierwsze oznaki nowych zjawisk kulturowych i socjologicznych oraz kolory, które te zmiany odzwierciedlają. Wiecie, że w czasie ostatniej recesji w Stanach Zjednoczonych najpopularniejszym kolorem był szary?

Gdy eksperci dokonają analiz na własną rękę, spotykają się w grupie i dyskutują o swoich obserwacjach. W końcu podejmują decyzje, który kolor zostanie tym najważniejszym w danym roku. Swoją drogą bardzo jestem ciekawa, jakich narzędzi używają podczas tych corocznych spotkań. Nieco odmienną metodologię przyjęła firma Kelly-Moore, która rozesłała ankietę do 15,000 certyfikowanych projektantów i członków Amerykańskiego Stowarzyszenia Projektantów Wnętrz.

Widać zatem, ze wybór koloru roku nie jest przypadkowy, tylko oparty na dogłębnej analizie trendów na rynku. Oczywiście za chwilę stworzy on nowe mody i zaleją nas produkty w kolorze Ultra Violet lub podobnym. Można sobie zadać pytanie – co było pierwsze: kolor roku czy trendy? Dla mnie to sprzężenie zwrotne – producenci farb wyłapują początki nowych kierunków, popularyzują niektóre z nich, przyczyniając się do powstawania nowych. Poza tym we współczesnym świecie niemożliwe jest mówienie o jednej tendencji.

kolory roku 2018

Co wspólnego mają kolory roku 2018

Wszystkie kolory roku 2018 są zgaszone, brudne i spokojne. Nie są to optymistyczne odcienie Greenery, tylko jego smutniejsi kuzyni. Nawet czerwień Caliente jest głęboka i szlachetna, a nie ognista i energetyczna. Zaskakujące są czernie i bardzo ciemne szarości od korporacji PPG (Black Flame, Black Magic i Deep Onyx) – na pomalowanie ścian na ten kolor decyduje się niewielu odważnych. Dlaczego wiec firmy decydują się na ich wybór? Czyżby te czernie i brudne zielenie odzwierciedlały stan naszego ducha?

Gdy przeczyta się uzasadnienia tych wyborów, widać jasno, że producenci farb stawiają na wartości takie jak przytulność (Terracotta, Heart Wood, In The Moment), prywatność (Black Flame, Black Magic), autentyczność (Deep Onyx), uniwersalność (Sandstone Tint) i kreatywność (Oceanside, Green Hour, Ultra Violet). Jedynie Benjamin Moore z Caliente proponuje energię. Wnętrza mają zatem przede wszystkim dawać nam poczucie ukojenia, relaksu i kameralności, zabiegany świat zewnętrzny i internet zostawiamy na zewnątrz.