Wystrój wnętrz

Jesienne dekoracje z dyni – jak zrobić welurowe dynieJesień, Halloween – od razu do głowy przychodzą jesienne dekoracje z dyni. Nie we wszystkich wnętrzach pasować będą jaskrawo pomarańczowe dynie czy tradycyjne halloweenowe lampiony. Pomarańcz jest trudnym kolorem i trzeba dużej wprawy w łączeniu go z innymi. Jednak nie do końca przemawia do mnie pomysł ozdabiania dyń ćwiekami, koralikami czy kryształkami. Plastikowe dynie to też moim zdaniem nie to. Dlatego w tym roku welurowe dynie to mój pomysł na jesienne dekoracje (koniecznie zobacz też dynie w stylu Hamptons!) Nadadzą one eleganckiego szyku każdemu wnętrzu, bo to my wybieramy kolor dyni. Ja zdecydowałam się na szlachetny aksamit w kolorze szafirowym i welur w kolorze pomarańczowym dla ożywienia ozdób. Welurowe dynie robi się banalnie prosto i niepotrzebna jest do tego maszyna do szycia, żaden specjalistyczny sprzęt ani wielkie zdolności manualne.

jesienne dekoracje z dyni

jesienne dekoracje z dyni

jesienne dekoracje z dyni

jesienne dekoracje z dyni

Welurowe dynie – potrzebne materiały

Aby zrobić jesienne dekoracje z dyni, będziemy potrzebować:

 • tkanina: welur lub aksamit
 • talerz do odrysowania koła (moja mała dynia ma średnicę 26 cm, a duża 32 cm)
 • groch, drobna fasola lub wata do wypełnienia: 500 g na małą dynię i 1 kg na dużą (najbardziej polecam groch, bo ziarna fasoli mogą się odznaczać spod cieńszej tkaniny)
 • ogonki dyni
 • igła z nitką
 • nożyczki
 • kreda krawiecka
 • klej np. Kropelka

jesienne dekoracje z dyni

jesienne dekoracje z dyni

Welurowe dynie – instrukcja wykonania

jesienne dekoracje z dyni

 1. Najpier na lewej stronie tkaniny odrysowujemy kredą okrąg (o średnicy 26 cm, jeśli chcemy małą dynię, lub o  średnicy 32 cm, jeśli wolimy większy egzemplarz). Wycinamy okrąg.
 2. Luźno fastrygujemy brzegi okręgu. Pozostawiamy mały otwór na wypełnienie.
 3. Następnie do środka dyni wsypujemy groch lub fasolę. Tak, jak wspominałam wcześniej, będziemy potrzebować ok. pół kilograma na mniejszą dynię i kilogram na większą.
 4. Zszywamy ciasno brzegi, żeby zamknąć dynię.
 5. Na końcu za pomocą kleju przytwierdzamy na środku ogonek dyni.

Gotowe! Jak Wam się podobają welurowe dynie?

jesienne dekoracje z dyni

Jesienne klimaty na moim blogu:

Inne projekty DYI: