Wystrój wnętrz

Jak zrobić girlandę z materiału

 

Girlandy to częsty element amerykańskich aranzacji – znajdziemy je w dekoracjach na różne imprezy (śluby, wieczory panieńskie, baby shower, urodziny) czy święta (Halloween, Boże Narodzenie, Święto Niepodległości). Wieszane są zarówno we wnętrzach, jak i ogrodach. Mogą być z materiału, papieru, wstążek, włoczki, plastiku czy nawet drewna. Początkowo służyły jako proporce na statkach marynarki wojennej i miały barwy flag narodowych. Girlandy trzepoczące na wietrze kojarzą mi się z latem i przyjęciami na świeżym powietrzu. Zanim pokażę krok po kroku, jak zrobić girlandę z materiału, zaprezentuję Wam, jak można nią udekorować pokój dziecięcy:

Zanim zaczniemy szyć

Zanim zabierzemy się za szycie czy krojenie, trzeba przemyśleć kolorystykę i policzyć długość girlandy. Jeśli zastanawiacie się, jakie kolory będą pasować ze sobą, TUTAJ znajdziecie ciekawe narzędzie. W swojej girlandzie użyłam materiałów w kolorach, które występują w pokoju, w którym zawisła. Dokładnie wiedziałam, jakie mają być (niebieskie, granatowe i miedziane), szukałam tylko ciekawych wzorów. Większość z nich znalazłam w sklepach z materiałami, dwa to resztki z innych projektów, a jeden pochodzi z IKEA (wiecie, że można tam kupić materiały na wagę?). Girlandy mogą być monochromatyczne lub wielobarwne, gładkie lub we wzory, błyszczące lub matowe – nie bójcie się zaszaleć!

Jak zrobić girlandę z materiału – instrukcja szycia

Gdy mamy już przygotowane materiały, możemy zacząć robić girlandę z materiału. Wycinamy z papieru lub tektury wzorzec trójkąta, który będziemy odrysowywać na tkaninach. Wymiary mojego trójkąta to 16 cm u podstawy i 19 cm wysokości. Od razu założyłam 0,5-1 cm na szycie, wiec obrys robiłam dokładnie wokół wzorca. Potrzebujemy dwa takie same elementy, wiec składamy tkaninę na pół lub wycinamy trójkąt dwa razy.

Trójkąty zszywamy ze sobą dłuższymi bokami i prawymi stronami do siebie. Następnie wywracamy na druga stronę i za pomocą długopisu lub nożyczek układamy ładnie wierzchołek trójkąta. Rozprasowujemy.

Wstążkę, która połączy wszystkie trójkąty, wycięłam z w miarę cienkiego materiału w poziomy wzór. Można do tego również użyć gotowej taśmy.


Brzegi taśmy zaprasowujemy do środka, a następnie składamy na pół i znowu zaprasowujemy.

Przy pomocy szpilek umieszczamy trójkąty w środku złożonej na pół taśmy. Parę razy przymierzałam girlandę w miejscu, gdzie miała zawisnąć, i zmieniałam układ trójkątów, aż byłam zadowolona (widoczny na zdjęciu poniżej materiał w gwiazdki w końcu się nie załapał, bo uznałam, że nie pasuje kolorystycznie).

Na końcu pozostaje nam tylko zszyć taśmę z trójkątami. Gotowe!