choinka w stylu amerykańskim
Wystrój wnętrz

Jak udekorować choinkę w stylu amerykańskim?Choinka w stylu amerykańskim to choinka maksymalna. Efektowna, stanowiąca focal point w pomieszczeniu. Często trudno dostrzec samo drzewko, bo jest tak bogato zdobione: nie tylko bombkami, ale różnego rodzaju figurkami, kwiatami, piórami, kokardami, wstążkami, napisami. Jest różnokolorowa, ale bez przypadkowych barw. Lampki to nie dodatek, lecz jakby integralna część choinki na równi z gałązkami. Najczęściej sztuczna, bo ubierana już w listopadzie (w najlepszym przypadku na początku grudnia). I to, co chyba najbardziej mi się podoba w choinkach w stylu amerykańskim – puchatość: ciężko dostrzec poszczególne gałązki, cała choinka zlewa się w jeden spójny kształt.

Amerykańska choinka to nie tylko samo drzewko i ozdoby, ale również to, co wokół niej się dzieje. Stojaki są zakrywane tzw. skirts, czyli spódnicami. Nie znalazłam nigdy tego w Polsce, ale kiedyś po prostu użyłam kawałka materiału wyciętego w okrąg. Ozdobne pudełka udające prezenty to również nieodłączny element dekoracji.

Taką choinkę w stylu amerykańskim, przywodzącym na myśl świąteczne filmu z Hollywood, można odtworzyć w polskich warunkach. Wystarczy zastosować parę trików, które nadadzą choince mięsistości i puszystości.

Jak przygotować bazę do dekorowania choinki w stylu amerykańskim?

Zanim przystąpimy do wieszania bombek i innych dekoracji, trzeba dobrze przygotować drzewko i stworzyć bazę. Najlepiej od razu wybrać drzewko, które będzie miało dużo grubych gałązek, ułożonych blisko siebie, żeby nie było prześwitów. Jeśli nie chcemy inwestować w nową choinkę, możemy użyć girlandy lub sztucznych gałązek, żeby nadać mięsistości. I zupełnie nie będzie przeszkadzać, jeśli będą innego rodzaju niż drzewko.

To może oczywiste, ale bardzo ważne jest dobre i równomierne rozłożenie choinki, każdej gałązki oddzielnie.

Kolejny etap to światełka, dużo światełek. Najlepiej, żeby były ułożone na różnych głębokościach i w żadnym wypadku w poziome pasy. Staramy się wprowadzić fale, obejmując różne gałązki.

Jak dekorować choinkę w stylu amerykańskim?

Dekorowanie zaczynamy od ułożonych pionowo wstążek, które co jakiś czas znikają w głębi choinki. Możemy użyć jednego kawałka wstążki albo pociąć ja na mniejsze.

Można również nałożyć na siebie dwie — jedna szersza, a na nią węższą i podkleić bezbarwną taśmą dwustronna. Polecam tutaj wstążki z wszytymi drucikami — niestety dosyć trudno dostępne jeszcze w Polsce.

A teraz sama przyjemność — wieszanie bombek, dekoracji, figurek. Nie zapominamy o kwiatach i gałązkach!

A na koniec małe porównanie tej samej choinki ubranej tradycyjnie i w stylu amerykańskim. Jest różnica, prawda?

Bozonarodzeniowe klimaty na moim blogu: