IKEA hack
Wystrój wnętrz

IKEA hack: moja metamorfoza regału IVAR
DIY, majsterkowanie, IKEA hack, scrapbooking, przerabianie to nie były moje klimaty. Wolałam kupić nowe rzeczy, bo brakowało mi czasu na przeróbki. Wolałam zapłacić za to specjalistom. Po remoncie pralni został mi sosnowy regal IVAR z IKEA. Zabrakło dla niego miejsca w nowym projekcie, a szkoda było mi go wyrzucać, więc wpadłam na pomysł przerobienia go na regal na korytarz. Zaczęła się właśnie pandemia, więc spędzałam też więcej czasu w domu.

IKEA hack – przed meramorfoza

Jak reklamuje go IKEA, „strychy, pokoje dzienne, spiżarnie i sypialnie – wszystkie uwielbiają serię IVAR.” Regał jest zrobiony z litej sosny, a dla lepszej stabilności ma z tyłu krzyżaki. Nie grzeszy uroda, ale też głównie przeznaczony jest do pomieszczeń gospodarczych.

IKEA hack – jak przerobić regał na styl klasyczny

Po pierwsze ustalamy, gdzie dokładnie będą umieszone półki – ja zdecydowałam się na równe odstępy. Następnie zaklejamy niepotrzebne dziury – użyłam do tego gładzi szpachlowej na duże ubytki. Wprawdzie IKEA ma w swojej ofercie zaślepki, ale są tylko w kolorze białym i czarnym.

Następnie ścieramy nadmiar gładzi papierem ściernym. Musiałam gdzieniegdzie nanieść jeszcze jedną warstwę gładzi dla równości.

Kolejnym krokiem jest malowanie boków. Zdecydowałam się na farbę w kolorze antracytowym, chociaż po dwóch warstwach wciąż wyglądała bardziej na szarą.

Półki okleiłam samoprzylepną folią we wzór marmuru. Przyklejanie okleiny było w miarę proste ze względu na nadrukowana kratkę po drugiej stronie – bardzo ułatwiało to równe docięcie.

IKEA hack – po meramorfozie

Do stylizacji regału po przeróbce użyłam książek, świeczek, lampki stołowej, szklanego pojemnika wypełnionego korkami po winie, drewnianej tacy, sztucznych kwiatów, wazonów. Planuje często zmieniać dodatki – w lecie będą dominować niebieskości i zielenie, jesienią pomarańcz, zimą czerwień, a wiosną róż.

A tutaj IVAR w nieco bardziej eleganckiej stylizacji po metamorfozie korytarza:

Jak Wam sie podoba mój pierwszy IKEA hack?

Inne projekty DYI: