metamorfoza lustra IKEA
Wystrój wnętrz

IKEA hack: metamorfoza lustra IKEA MongstadParę lat temu lustro Mongstad było niezwykle popularne – można było je spotkać w wielu wnętrzach, zarówno prywatnych, jak i komercyjnych. Duże, ciężkie, o szerokiej drewnianej ramie, mogło wisieć pionowo i poziomo. Pamiętam, że gdy je odbieraliśmy z magazynu, pracownicy z zaciekawieniem patrzyli, jak je pakujemy go samochodu. Chyba robili zakłady, jak szybko się poddamy i zamówimy jednak transport. I co? I zmieściło się! Przez wiele lat wisiało i służyło w moim korytarzu. Po odświeżeniu (czy raczej wykończeniu w końcu po 10 latach) korytarza, ciężkie czarne lustro nie pasowało do nowego wystroju. Nie chciałam go wyrzucać, więc postanowiłam je przerobić za pomocą listw dekoracyjnych i złotej farby. A tak wyglądało przed metamorfozą:

Jak odnowić lustro za pomocą listew sztukateryjnych?

Pierwszym krokiem jest zeszlifowanie starej bejcy. Użyłam do tego szlifierki do drewna. Uwaga – ilość kurzu i pyłu, jakie przy tym powstają, jest ogromna, więc najlepiej robić to w pomieszczeniu roboczym albo dobrze zabezpieczyć ściany i podłogi.

Po lekkim zeszlifowaniu, listwy pocięłam piłą do tworzyw sztucznych i przykleiłam je specjalnym klejem – jedną szerszą i bardziej ozdobną na zewnątrz i mniejszą skromniejszą od wewnątrz. Do równego pocięcia listew niezbędny jest kątownik. Środek ramy lustra zostawiłam pusty. Dziury pomiędzy listwami wypełniłam masą do łączeń sztukaterii.

Następnie pomalowałam listwy na czarno zwykłą farbą uniwersalną. Zrobiłam tak, bo chciałam, żeby na wierzchniej farbie złotej nie było różnic miedzy czarną bejcą a białymi listwami. Dzięki temu cała rama lustra miała mniej więcej podobny podkład. Nie zależało mi na idealnym, równomiernym kolorze. Wręcz przeciwnie, chciałam uzyskać efekt delikatnych przetarć.

Ostatni etap to malowanie. Wymarzyło mi się złoto, ale znalezienie farby, która dobrze oddawałaby ten kolor, było ciężkie. Najpierw przetestowałam spray, ale zostawiał duże zacieki i był bardzo nietrwały. W końcu zdecydowałam się na farbę Tikkurila Taika Pearl Paint i to był strzał w dziesiątkę. Bardzo dobrze się rozprowadzała i miała piękny kolor, który tylko zyskał głębi na czarnym podłożu. Pod różnymi kątami złota rama ma trochę inny odcień i inaczej odbija światło. Natomiast uzyskanie koloru, który chciałam, wymagało położenia wielu warstw – ok. 4-5, a kolejne wartwy trzeba było nakładać w odstępie 6 godzin.

Metamorfoza lustra IKEA Mongstad – finalny efekt

A oto efekt metamorfozy lustra IKEA Mongstad.

Jak Wam się podoba ta metamorfoza lustra IKEA?

Inne IKEA hacks:

Inne metamorfozy: