Lifestyle Nowy Jork

Halloween w Nowym Jorku 

Zanim przewrócisz oczami i pomyślisz sobie „O nie, tylko znowu nie to tandetne/satanistyczne/dziecinne amerykańskie święto”, pozwól mi pokazać Ci, jak naprawdę wygląda Halloween w Nowym Jorku. Zapewniam cię, zdziwisz się, jak przyjemny, rodzinny i radosny może to być wieczór. Spędziłam Halloween w Nowym Jorku dwa lata z rzędu i zaraz po Świecie Dziękczynienia to moje ulubione amerykańskie święto, mimo że oficjalnie świętem nie jest, tylko zwykłym dniem roboczym. Dzieją się jednak wtedy rzeczy, które nam, wychowanym w innej kulturze i innych realiach, mogą się wydawać co najmniej dziwne. Otwórzcie swoje umysły i przenieście się w klimat Halloween w Nowym Jorku.

Nie takie Halloween straszne, jak je malują

Halloween jest okryte w Polsce złą sławą: że satanizm, że komercja (albo co gorsza, skomercjalizowany satanizm!). Że my to w zadumie odwiedzamy cmentarze, a dla Amerykanów nie ma żadnej świętości. Na podstawie moich obserwacji mogę zdecydowanie stwierdzić, że Halloween to bardzo rodzinne i wesołe święto, a z satanizmem ma tyle wspólnego co Trump ze skromnością i taktem.

To przede wszystkim święto dla dzieci – od miesięcy czekają na tony cukierków, które zbiorą tego wieczora do specjalnych wiaderek. W Nowym Jorku odwiedzają głównie sklepy i punkty usługowe – każdy z nich musi być przygotowany na hordy dzieciaków grożące psikusami. Niektóre punkty usługowe wykazują się większą kreatywnością: mój lokalny gabinet stomatologiczny zamiast cukierków rozdawał szczoteczki do zębów. Czyż nie jest to świetny pomysł na promocję? Na Park Slope na Brooklynie, gdzie mieszkałam, Halloween było okazją do jednej wielkiej sąsiedzkiej imprezy. Ulice były zamykane dla ruchu, sąsiedzi wystawiali grille i dyskretnie popijali piwo, a dzieciaki w przebraniach szalały. Przypominało to jeden wielki piknik rodzinny, a nie mszę satanistyczną.

Halloween w Nowym Jorku

Przebrania na Halloween

Amerykanie uwielbiają się przebierać i nie przepuszczą ku temu żadnej okazji. Jednak wbrew obiegowej opinii przebrania za diabły, czarownice, kościotrupy czy duchy wcale nie należą do najpopularniejszych. Halloween to okazja, żeby popisać się swoją kreatywnością, poczuciem humoru, zorientowaniem w najnowszych wydarzeniach i nierzadko erudycją. Moi faworyci z zeszłego roku to ludzie przebrani za linie metra lub w ogóle nieubrani. Proste kostiumy, a jakie pomysłowe! W wyborczym 2016 roku modnie było się przebrać za Donalda Trumpa i Hillary Clinton lub za jej skrzynkę pocztową. Ciekawa jestem bardzo, jakie przebrania na Halloween będą królować w tym roku. 

Halloween w Nowym Jorku

Jeździec bez głowy na czarnym koniu – trzeba mieć fantazję, żeby przebrać się na lekcję jazdy konno

Parady na Halloween w Nowym Jorku

Najlepszą okazją do zobaczenia szalonych i wymyślnych kostiumów jest parada halloweenowa na Manhattanie. Cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że lepiej obejrzeć ja w TV, bo w tłumie możemy niewiele zobaczyć. Tak, parada przebierańców jest transmitowana na żywo w TV. Parada na Park Slope na Brooklynie cieszy się może mniejszą popularnością, ale to właśnie w niej wziął udział w zeszłym roku burmistrz Nowego Jorku (zapewne dlatego, że sam mieszka w tej dzielnicy).

Amerykanie uwielbiają przebieranki, ale nie poprzestają tylko na strojach dla siebie – równie popularne jest przebieranie zwierzaków domowych. Tradycją już jest parada psów w Tompkins Square Park.

Dekoracje na Halloween

Na koniec muszę wspomnieć o amerykańskich pomysłach na dekoracje na Halloween. Znajdziemy wiele typowych dla Halloween elementów np. gigantyczne pająki, sztuczne groby, wiszące kościotrupy, szczury ze świecącymi oczami, wszechobecną pajęczynę, ale Amerykanie lubią się wykazać fantazją i w tym zakresie.

Halloween w Nowym Jorku

Halloween w Nowym Jorku

Halloween w Nowym Jorku

Halloween w Nowym Jorku

Halloween w Nowym Jorku

Co myślicie o Halloween? Macie zamiar świętować ten dzień?

Jesienne klimaty na moim blogu: