Nowy Jork Wystrój wnętrz

Co to jest styl nowojorski i czy na pewno istnieje?Od paru lat obserwuję wzrost zainteresowania tzw. stylem nowojorskim. Coraz więcej wnętrz na polskim Instagramie jest urządzonych w tym stylu, co drugi sklep ma w swojej ofercie produkty kojarzące się z nim. Zyskał wielu zwolenników, bo wnętrza sprawiają wrażenie klasycznych, lekkich i neutralnych. Wszystko pięknie, tylko czy styl nowojorski tak naprawdę istnieje?

Co to jest styl nowojorski?

Tzw. styl nowojorski kojarzy się z jasnymi ścianami (najczęściej ze sztukaterią), drewnianymi podłogami, tapicerowanymi łóżkami i fotelami, meblami z frezowaniem. Dodatki są srebrne lub złote, znajdziemy też wzory w marokańską koniczynę i zygzaki. Bardzo ważna jest symetria. A wnętrza urządzone są wokół tzw. focal point, czyli najważniejszego punktu architektonicznego lub elementu wyposażenia, który przyciąga uwagę w pierwszej kolejności. Dopracowane detale i szlachetne materiały sprawiają, że wnętrza w stylu nowojorskim są eleganckie i ponadczasowe.

styl nowojorski
Serena and Lily
styl nowojorski
Photo by Josh Hemsleyon Unsplash
Photo by NeONBRANDon Unsplash

Czy styl nowojorski istnieje?

Czy nie zastanawiało Was, że większość wnętrz w stylu nowojorskim pokazywanych w polskim internecie, wcale nie jest z Nowego Jorku? Mieszkania w Nowym Jorku w zdecydowanej większości to małe klitki w starych kamienicach. Natomiast o przestronnych kuchniach z wyspami czy salonach z dwoma kanapami i kominkiem raczej można pomarzyć. Większość tych zdjęć została zrobionych w przestronnych amerykańskich domach, których nie znajdziemy w samym Nowym Jorku. Tutaj panują raczej stare kamienice, blokowce, ewentualnie nowoczesne apartamentowce.

styl nowojorski
Kamienice brownstones w Park Slope na Brooklynie
styl nowojorski
Kamienica w Park Slope na Brooklynie, w której mieszkałam

Oczywiście zdarzają się i okazale apartamenty. Natomiast są to głównie nieruchomości inwestycyjne dla bogaczy z Bliskiego Wschodu, Chin czy Rosji, którzy zwykle preferują bardziej bogato ozdobione wnętrza.

Co ciekawe, w zagranicznej (a już na pewno nowojorskiej!) literaturze, albumach czy internecie nie znajdziemy takiego pojęcia jak styl nowojorski. Cechy, o których wspomniałam w poprzedniej części, pasują bardziej do stylu klasycznego lub transitional czy eklektycznego. Styl transitional łączy w sobie klasyczne elementy, takie jak sztukaterie czy drewniane podłogi, z bardziej nowoczesnymi formami mebli czy dodatków. Jest trudny do stosowania, bo wymaga dużo smaku i wyczucia, żeby nie przedobrzyć z żadną stronę. Ale to chyba o nim mówi większość osób, gdy wspomina styl nowojorski.

Jaki styl ma Nowy Jork?

Nowy Jork jest mieszanką kultur i narodowości – utarte zdanie, które pewnie słyszałeś tysiąc razy. A co tak naprawdę znaczy? To, że na niewielkim obszarze kilku przecznic możesz znaleźć chińską pralnię, koreańską knajpę, włoskie delikatesy, w których zostaniesz obsłużony przez Wenezuelczyka. Na ulicy usłyszysz angielski z silnym akcentem amerykańskim, hiszpański z Meksyku lub jidysz mówiony przez ultrakonserwatywnych chasydów. Ciężko mówić tutaj o spójnym stylu, bo tradycyjni biali Amerykanie z klasy średniej (tzw. WASP – White Anglo-Saxon Protestant), główni odbiorcy tzw. stylu nowojorskiego, to mniejszość w Nowym Jorku. I nie zapominajmy też, że Nowy Jork to nie tylko Manhattan – to również hipsterski Brooklyn, afroamerykański Queens, latynoski Bronx i podmiejski Staten Island.

styl nowojorski
Widok z Empire State Building na Brooklyn
styl nowojorski
Stacja metra na Brooklynie

Jeśli nie styl nowojorski, to co?

Wnętrza w tzw. stylu nowojorskim słusznie zachwycają swoja świeżością, lekkością i ponadczasowością (sama bardzo je lubię!). Natomiast używajmy poprawnej nomenklatury i nie twórzmy na potrzeby marketingowe i sprzedażowe pojęć, które nigdzie indziej poza Polska nie istnieją. Zamiast tego proponuje używanie nazwy styl transitional lub eklektyczny.