Nowy Jork

Budynki, które trzeba zobaczyć w Nowym Jorku (2/2)

 

Dzisiaj druga część mojej subiektywnej listy 10 budynków, które trzeba zobaczyć w Nowym Jorku. Pierwsza część, w której pisałam o Freedom Tower (One World Trade Center), Izbie Celnej, Trinity Church, Flatiron Building i Empire State Building, znajduje się tutaj.

6. Grand Central

Kto by pomyślał, że dworzec kolejowy ze swoim pędem, hałasem i pospiechem może być jednocześnie tak przytulny, piękny i fascynujący? Grand Central to coś więcej niż dworzec – to perełka architektury, atrakcja turystyczna, zagłębie świetnych restauracji, centrum handlowe, miejsce targów. Nazwa mojego bloga tez nawiązuje do tego miejsca. Mogłabym napisać oddzielny post o Grand Central – tyle tu ciekawostek i ukrytych zakamarków. Główna hala ze spektakularnym sufitem z gwiazdozbiorami w to chyba najpopularniejsza część dworca, ale zachęcam Was gorąco, żeby zwiedzić go dalej: znaleźć miejsce, w którym usłyszymy szept osoby stojącej po drugiej stronie pomieszczenia, wypić kawę w Ciprani Dolci na balkonie w głównej hali z widokiem na kultowy zegar, zjeść ostrygi w kultowym Oyster Bar, najstarszej restauracji na dworcu, czy wypić drinka w Campbell Apartment, który kiedyś służył jako biuro miliardera, a niedawno został odrestaurowany i ponownie otworzony.

7. Chrysler Building

Mimo ze w latach 30. przegrał wyścig z Empire State Building o miano najwyższego budynku w Nowym Jorku, dla mnie jest zwycięzcą, jeśli chodzi o architekturę. Oba budynki zbudowano w stylu art déco, ale to właśnie Chrysler Building ma tę lekkość, subtelność i elegancje. Zdobienia iglicy przypominają delikatne koronki i robią szczególne wrażenie wieczorem, gdy włączone jest oświetlenie. Z okien mojego biura rozciągał się widok na Chrysler Building, wiec tym bardziej mam do niego szczególny sentyment.

8. St. Patrick’s Cathedral

Najbardziej zadziwia mnie w Nowym Jorku to, jak zupełnie przeciwstawne zjawiska istnieją obok siebie w atmosferze tolerancji i wzajemnego szacunku. Neogotycki kościół świętego Patryka stoi przy ruchliwej Piątej Alei, naprzeciwko komercyjnego Rockefeller Center. W środku znajdziemy piękne witraże i marmury z Massachusetts i stanu Nowy Jork.

9. Rockefeller Center

Niektórzy twierdza, ze widok z Empire State Building nie umywa się do tego z tarasu widokowego Top of the Rock w Rockefeller Center zwłaszcza nocą. Ale Rockefeller Center to coś więcej niż taras widokowy – to kompleks 19 budynków: znajdziemy tu biurowce, sklepy, restauracje, sale koncertowe, studio telewizyjne i w okresie bożonarodzeniowym słynną choinkę. Małe miasto w mieście. Zbudowany w 1939 r. przez rodzinę miliarderów, Rockefeller Center to kolejny przykład stylu art déco w Nowym Jorku. Znajdziemy tam też dwie słynne rzeby – Prometeusza i Atlasa. Pod kompleksem znajduje się podziemny pasaż, w którym zawsze się gubiłam, bo jest kiepsko oznaczony, dlatego polecam poruszać się na powierzchni.

10. Lincoln Center

Moją listę 10 budynków, które trzeba zobaczyć w Nowym jorku, zamyka Lincoln Center, położony z nich wszystkich najdalej na północ Manhattanu. To centrum kulturalne z m.in. filharmonia, Metropolitan Opera, teatrem, kinem, uniwersytetem Fordham. Najbardziej popularny budynek to Metropolitan Opera House z charakterystycznymi lukami i przeszkloną fasada.