Amerykańskie wnętrza: jak Amerykanie urządzają swoje domy? cz.1
Dzisiaj długo przygotowywany wpis o tym, jak Amerykanie urządzają swoje domy i mieszkania, czyli o współczesnych stylach wystroju wnętrz w USA. Amerykańskie wnętrza charakteryzują się łączeniem różnorodnych trendów i odwagą w mieszaniu pozornie niespójnych elementów dekoracyjnych jak np. zasłony we wzór złotej koniczyny z kocem w szkocką kratkę. I ten eklektyzm najbardziej mi się w nich podoba! Można byłoby wymienić jeszcze wiele innych mniejszych czy wyróżnić inne wariacje, ale chodziło mi o ogólne i najpopularniejsze obecnie trendy. Zatem na pierwszy ogień idą style:
- klasyczny (classic)
- Hamptons (coastal)
- wiejski (cottage)
- skandynawski (Scandi, Scandinavian)
Amerykańskie wnętrza – jak to się zaczęło
Początkowo Amerykanie urządzali swoje domy meblami i dekoracjami sprowadzanymi z Europy, bo w dopiero co powstającym kraju brakowało wiedzy i rzemieślników, którzy byliby w stanie dorównać kunsztowi artystów zza oceanu. Jednak wkrótce, wraz z rozwojem przemysłu i rozrastaniem się kraju, sytuacja się odwróciła i to Amerykanie zaczęli tworzyć nowe trendy i mody. Natomiast dzisiaj dzięki globalizacji podobne rozwiązania znajdziemy w domu na przedmieściach Minneapolis, nowojorskim apartamencie czy na teksańskim ranchu.
Styl klasyczny (classic)
Zawiera wiele odniesień do architektury Rzymu i Grecji, którą Amerykanie uwielbiają. Ważna jest symetria, centralny punkt pomieszczenia (tzw. focal point), wokół którego umieszcza się pozostałe elementy dekoracyjne np. kominek z identycznymi szafkami po obu bokach. Używa się spokojnych i nieco zgaszonych kolorów występujących w naturze, a tkaniny są raczej neutralne i miękkie bez przesadnych ozdobień. Ponadto meble mają tradycyjne formy: zaokrąglone zagłówki i podłokietniki oraz ozdobne nóżki. Natomiast ciekawe interpretacje stylu klasycznego tworzy Candice Olson, jedna z moich ulubionych dekoratorek wnętrz.
Amy Bergman
Candice Olson
Brook Taylor Interiors
Brook Taylor Interiors
Candice Olson
Candice Olson
Susan Marinello
Susan Marinello
Styl Hamptons (coastal)
Styl nadmorskich posiadłości, w których bogaci Nowojorczycy spędzają wakacje. Kojarzy się z relaksem, odpoczynkiem i luźną atmosferą, ale wszystkie elementy są dobrze przemyślane. We wnętrzach w stylu Hamptons znajdziemy dużo odniesień do morza i plaży, jednak nie będą to oczywiste elementy jak stylu marinistycznych np. kotwica w niebiesko-białe pasy czy obraz z żaglowcem. Barwy tych wnętrz kojarzą się z nadmorskim pejzażem, czyli meble są przeważnie jasne, natomiast dodatki błękitne, piaskowe, jasnozielone i szare. O oryginalnym charakterze stylu Hamptons decydują wzory, czyli pasy, krata, motywy roślinne na obiciach mebli, poduszkach, kocach, zasłonach i elementach dekoracyjnych. Ciekawym przykładem stylu Hamptons połączonego ze style cottage jest letni dom Sary Richardson.
Sarah Richardson
Sarah Richardson
Victoria Hagan
Heather Scott
Serena and Lily
Williams Sonoma
McGill Design Group
Victoria Hagan
Styl wiejski (cottage)
Neutralna paleta barw połączona z naturalnymi materiałami to główne cechy stylu wiejskiego. Dzięki temu amerykańskie wnętrza urządzone w tej stylistyce sprawiają wrażenie przytulnych i wygodnych. Drobne niedoskonałości, takie jak zadrapania na meblach, niedbale zarzucony koc czy surowe drewno są jak najbardziej zamierzone. Ponadto dużą rolę odgrywa drewno: czy to w postaci belek na suficie, drewnianych podłóg czy postarzonych mebli. Wiele mebli i dodatków w tym stylu znajdziemy w Pottery Barn, World Market i Arhaus.
Julie Murphy
Źródło: nieznane
Sarah Richardson
Sarah Richardson
Ken Fulk
Sarah Richardson
Robin Bell
Barbara Westbrook
Sarah Richardson
Styl skandynawski (Scandi/Scandinavian)
Mimo że w Europie znany od dawna, w Stanach dopiero zaczyna zdobywać popularność. Pojawia się coraz więcej restauracji i barów w tym stylu, a sklepy oferujące produkty skandynawskie cieszą się coraz większą popularnością. Skandynawski wystrój łączy minimalistyczne i funkcjonalne meble z cieplejszymi dodatkami. Ponadto paleta barw jest jasna i neutralna, używa się dużo drewna i naturalnych materiałów. Natomiast Amerykanie interpretują ten styl na swój sposób i często wpisują w tradycyjną architekturę jak w przypadku tego szeregowca na Brooklynie:
Sarah Jeffreys
Więcej inspiracji pt. amerykańskie wnętrza znajdziecie na moim Pintereście.
To Cię może zainteresować – inne artykuły o amerykańskich wnętrzach:
- Druga część wpisu ze stylami w amerykańskich wnętrzach
- Moje mieszkanie w Nowym Jorku
- 10 pomieszczeń, których nie znajdziesz w Polsce
- Amerykańskie blogi wnętrzarskie – mój top 5
- Podwójna wyspa w kuchni – nowinki zza Oceanu
- Łóżko w stylu amerykańskim – nowinki zza Oceanu
- Co to jest styl nowojorski i czy na pewno istnieje?