Amerykańskie wnętrza: jak Amerykanie urządzają swoje domy? cz.2
W poprzedniej części pokazałam Wam amerykańskie domy w stylu klasycznym (classic), Hamptons (coastal), wiejskim (cottage) i skandynawskim (Scandi, Scandinavian). Gotowi na kolejną porcję pięknych domów i mieszkań zza oceanu? Dlatego w dzisiejszym wpisie pojawią się style:
- eklektyczny (transitional)
- mid-century modern
- industrialny (industrial)
- minimalistyczny (minimalist)
Styl eklektyczny (transitional)
To chyba mój ulubiony styl na tej liście. Znajdziemy go najczęściej w wielkomiejskich mieszkaniach. Dla mnie to kwintesencja nowojorskiego stylu życia, czyli najważniejszy jestem ja, moja wolność i wygoda. Styl eklektyczny bez kompleksów czerpie z różnych stylów, okresów i trendów. Lubi łamać zasady i łączyć przeciwstawne cechy, czyli np. minimalizm z przepychem, elegancję z awangardą, lokalność z kosmopolitycznością. W tym stylu wystroju wnętrz często spotyka się oryginalne połączenia, takie jak kanapa o nowoczesnej linii z poduszkami w eleganckie ornamenty czy meble ze stali i szkła z welurowymi dodatkami. Jednak urządzenie wnętrza w tym stylu to wyższa szkoła jazdy, bo potrzeba niezwykłego wyczucia i gustu, żeby eklektyzm nie przerodził się w chaotyczną zbieraninę przypadkowych elementów.
Alaina Kaczmarski
Jennifer Glickman
Anum Tariq
Ceres Ribeiro
Heloise McKee
Genevieve Gorder
Ceres Ribeiro
Genevieve Gorder
Ceres Ribeiro
Genevieve Gorder
Jennifer Glickman
Styl mid-century modern
To nowoczesna interpretacja stylu lat 50. i 60. Meble charakteryzują się prostymi formami, minimalistycznymi sylwetkami i naturalnymi kształtami. Ponadto dominują kolory jesieni i zgaszone barwy. Natomiast na elementach dekoracyjnych często występują geometryczne wzory. Z pewnością do coraz większego powodzenia stylu mid-century modern przyczynia się popularność sklepów vintage, wyprzedaży garażowych czy zwyczaju wystawiania niepotrzebnych sprzętów przed domy czy kamienice. Jednak ten styl trzeba dawkować bardzo ostrożnie, żeby mieszkanie nie wyglądało jak muzeum z poprzedniej epoki.
Sarah Richardson
Maisons du Monde
Robert McKinley
Lonny
Loanna Laven
David Scott
Źródło: nieznane
Kenneth Brown
Styl industrialny (industrial)
Styl industrialny ma swoje początki w starych fabrykach i budynkach przemysłowych przerabianych na lofty. Można go spotkać przede wszystkim w loftach na Brooklynie. Wnętrza sprawiają wrażenie niedokończonych i w stanie surowym, chociaż są ocieplane przez miękkie tekstylia. Ponadto dominuje przede wszystkim cegła, beton, metal i szkło.
Restoration Hardware
Christopher A. Dorsey
Źródło: nieznane
Marcus Nispel
Natsumi
Emerick Architects
Źródło: nieznane
Nina Persson
Styl minimalistyczny (minimalist)
Mniej znaczy więcej. Czyli styl minimalistyczny charakteryzuje się przede wszystkim oszczędnością ozdób, prostymi i czystymi liniami, neutralnymi kolorami oraz dużymi przestrzeniami. Natomiast dominujące kolory to biel, czerń i szarość. Częściej spotkamy go jednak w wielkomiejskich loftach niż na prowincji.
Tara Benet Design
Resolution: 4 Architecture
David Howell Design
David Howell Design
Raveninside Interior Design
Raveninside Interior Design
SF Architecture
David Howell Design
Raveninside Interior Design
David Howell Design
Który ze stylów najbardziej przypadł Wam do gustu? Który najlepiej sprawdziłby się na polskim gruncie? Więcej inspiracji znajdziecie też na moim Pintereście.
To Cię może zainteresować, czyli inne artykuły o amerykańskich domach:
- Amerykańskie domy: jak Amerykanie urządzają swoje wnętrza? cz.1
- Moje mieszkanie w Nowym Jorku
- 10 pomieszczeń, których nie znajdziesz w Polsce
- Amerykańskie blogi wnętrzarskie – mój top 5
- Podwójna wyspa w kuchni – nowinki zza Oceanu
- Łóżko w stylu amerykańskim – nowinki zza Oceanu
- Co to jest styl nowojorski i czy na pewno istnieje?