jak zostać projektantem wnętrz
Wystrój wnętrz

10 pomysłów jak zostać projektantem wnętrz (prawie) za darmo (1/2)

Żyjemy sobie ileś tam lat, mamy stabilną, ale nudną pracę, ale tak naprawdę chcielibyśmy robić coś bardziej kreatywnego. Uwielbiamy oglądać „Dom Marzen”, a odcinki „Domowych Rewolucji” znamy na pamięć. Nie mówiąc o „Metamorfozach”. Znajomi często proszą nas o porady odnośnie koloru ścian czy wyboru szafek do kuchni. Albo po macierzyńskim stwierdzamy, że nie chcemy wracać do pracy na etat i chcemy być sobie same szefowymi. Albo czeka nas remont mieszkania i postanowiliśmy sami spróbować sił w projektowaniu, a nie chcemy popełnić rażących błędów. Lub mając 19 lat, dokonaliśmy złego wyboru studiów i teraz, mając ponad 30, zdajemy sobie sprawę, że minęliśmy się z powołaniem, bo zawsze najbardziej lubiliśmy aranżować oraz dekorować pomieszczenia, ale nie mamy pomysłu, jak zostać projektantem wnętrz.

Jakikolwiek by nasze motywy nie były, pomysłów na zdobycie nowych umiejętności, przebranżowienie czy po prostu mile spędzenie czasu na nauce czegoś nowego jest wiele. Najbardziej odpowiednią odpowiedzią wydaje się „Ukończ studia architektoniczne” albo ewentualnie „Zrób kurs wystroju wnętrz w renomowanej szkole”. Ale co jeśli nie możemy sobie czasowo pozwolić na kilkuletnie studia albo nie mamy paru tysięcy na kurs? Sama niedawno zmierzałam się z takimi pytaniami i dzisiaj chce się podzielić moimi pomysłami jak zostać projektantem wnętrz niskim kosztem lub wręcz za darmo.

* Tak, zdaje sobie sprawę, że te sposoby nie zrobią z nas dyplomowanych i doświadczonych projektantów, ale od czegoś trzeba zacząć, prawda?

** Tekst o tym, jak zostać projektantem wnętrz wyszedł mi bardzo długi, więc podzieliłam go na dwie części.

1. Kursy internetowe w języku angielskim

jak zostać projektantem wnętrz

 

To mój numer jeden. Uważam, ze szkolenia online i MOOC (massive open online course, masowy otwarty kurs online) to przyszłość edukacji. Możemy się spierać, że najlepsze szkolenia to te stacjonarne z bezpośrednim kontaktem z trenerem i grupa, ale zapewniam was, że technologia obecnie używana do profesjonalnych kursów online jest świetnie rozwinięta. Jestem dyplomowanym producentem szkoleń online i wiem, że interakcje w szkoleniach online nie odbiegają od tych w stacjonarnych, tylko używamy po prostu innych środków do komunikacji. Moim absolutnym faworytem jest Coursera, gdzie znajdziemy kursy renomowanych uniwersytetów z całego świata z dziedzin nauk ścisłych, artystycznych, biznesowych, socjologicznych czy IT zupełnie za darmo. Płacimy jedynie wtedy, gdy chcemy uzyskać oficjalny certyfikat (można go sobie opublikować na profilu na Linkedin).

A teraz konkrety. Szczególnie polecam:

  • How to Work with Interior Design Styles Like a Pro! – szczegółowo opisuje 18 stylów wystroju wnętrz. Jest to kurs amerykański, wiec charakterystyka stylów czasami się różni od tych używanych w Polsce, np. nasz styl rustykalny to cos innego niż ten w USA. Kurs jest płatny, ale udało mi się go kupić z 92% zniżką za 35 zł.
  • Making Architecture – oferowany przez IE z Madrytu, jedną z najlepszych szkół w Europie. Świetny kurs, jeśli chcemy wejść w umysł architekta: poznamy sposób patrzenia na świat, proces myślowy i twórczy.
  • The Architectural Imagination – prowadzony przez wykładowców z Harvard University. Myślę, że warto go zrobić, chociażby po to, żeby zobaczyć, jak wygląda kurs z Harvardu.

Wyszukiwarka szkolen: https://www.class-central.com

2. Kursy internetowe w języku polskim

jak zostać projektantem wnętrz

Jeśli chodzi o kursy w języku polskim, to bardzo polecam te z Collage College. Ukończyłam kurs podstaw aranżacji wnętrz, a w planach mam „Kolory we wnętrzach”. Kursy są płatne, ale dla mnie to jedne z najlepiej wydanych pieniędzy. Robiłam kurs z asekuracja, co oznaczało, że miałam osobiste konsultacje dotyczące mojego projektu – co tydzień dostawałam obszerny feedback odnośnie moich pomysłów i postępów, propozycje dalszych lektur czy odpowiedzi na moje pytania. Sam kurs obejmuje przekrój chyba wszystkich aspektów aranżacji wnętrz, od stylów i kolorów poprzez inwentaryzacje i ergonomie, a kończąc na dekoracjach.

Natomiast jeśli chcecie nauczyć się programów do projektowania, tutaj znajdziecie wiele kursów m.in. z Archicada, AutoCAD, Artlantisa czy V-Ray. Niestety są płatne, ale stosunkowo niedużo, ok. 100-200 zł. Inna sprawa, że te programy same w sobie są bardzo drogie.

3. Kursy stacjonarne

jak zostać projektantem wnętrz

W większych miastach bez problemu znajdziemy kursy stacjonarne z projektowania wnętrz, obsługi programów komputerowych czy fotografii wnętrz. Wiążą się jednak z wydatkiem szeregu 2000-5000 zł. Parę osób pisało też na Instagramie, że żałuje, że w waszych miejscowościach takie kursy się nie odbywają. Dlatego chciałabym wam podsunąć pomysł kursów czy zajęć w domach kultury. Sama uczęszczam na zajęcia z aranżacji wnętrz w najbliższym centrum kultury i jestem bardzo zadowolona. Początkowo obawiałam się, czy nie będzie to „kółko gospodyń” zajmujące się decoupagem (nie żeby było cos złego w decoupage’u, ale to zupełnie nie moja bajka). Okazuje się, że zajęcia są prowadzone bardzo profesjonalnie przez architekta i pedagoga, który na każdym spotkaniu robi teoretyczny wstęp np. o stylach w wystroju wnętrz czy psychologii koloru. Druga część zajęć jest praktyczna – projektujemy np. świeczniki w określonym stylu, wykonujemy plan funkcyjny mieszkania dla określonej grupy klientów czy pracujemy w SketchUpie.

Wkrótce druga część wpisu i jeszcze więcej pomysłów, jak zostać projektantem wnętrz niskim nakładem finansowym.