10 pomysłów jak zostać projektantem wnętrz (prawie) za darmo (2/2)
Parę dni temu pisałam o tym, jak zostać projektantem wnętrz niskim kosztem. Dzisiaj druga część listy 10 pomysłów. Pierwszą część znajdziecie TUTAJ.
Załóżmy, że mamy już jakieś podstawy – ukończyliśmy kurs wystroju wnętrz czy architektury, wiemy, czym charakteryzuje się każdy ze stylów, znamy zasady łączenia kolorów, może wykonaliśmy swój pierwszy projekt. I co dalej? Teraz zaczyna się najtrudniejsze – nauka na własną rękę, bez sztywnego planu kursu i pomocy nauczyciela. To wyszukiwanie inspiracji, regularne czytanie blogów wnętrzarskich i czasopism, odnajdywanie firm i przeszukiwanie ich ofert, uczestniczenie w targach i konferencjach, czytanie książek i artykułów.
4. Blogi
Chyba nie ma lepszego sposobu na podpatrzenie warsztatu projektanta wnętrz bez wychodzenia z domu. Lubię czytać wszystkie blogi wnętrzarskie, ale te prowadzone przez architektów czy profesjonalnych dekoratorów najwięcej mnie uczą. Dostaniemy tam dużo praktycznej wiedzy o współpracy z klientami, organizacji pracy, czy procesie przygotowywania projektu. Moi ulubieńcy:
5. Czasopisma
Wydawałoby się, ze w dobie blogów niepotrzebne nam czasopisma, przecież w internecie znajdziemy dużo pięknych inspiracji. Jednak często będą to zagraniczne wnętrza, które w Polsce ciężko będzie odtworzyć albo będzie to kosztowało majątek. Dlatego warto być na bieżąco z tym, co się dzieje na polskim rynku. Czasopisma dostępne w polskich kioskach podzieliłabym na dwie grupy: popularne i bardziej luksusowe. Kosztują w granicach 5-15 zł. Wydaje się niedużo, ale jeśli chcemy być na bieżąco ze wszystkimi, miesięcznie mogą trochę kosztować. Polecam jednego miesiąca kupić wszystkie i wybrać te, które najbardziej nam odpowiadają (a następnie przygotować półkę na zgromadzona kolekcje). Warto też sprawdzić w najbliższej bibliotece, które tytuły są dostępne.
M jak Mieszkanie, Moje Mieszkanie, Cztery Katy, Dobrze Mieszkaj – pokazują normalne, użytkowe, przystępne mieszkania
Elle Decoration, Weranda, Dobre Wnetrze, Czas na Wnetrze, Dom & Wnetrze, Living Room – bardziej luksusowe, designerskie, znajdziemy dużo nowych produktów i nowości z górnej półki
6. Targi wnętrzarskie
Targi wnętrzarskie, takie jak Warsaw Home, Home Decor czy Furnishow to świetna okazja do zorientowania się w rynku wnętrzarskim. Poznamy oferty wiele firm, na żywo przyjrzymy się produktom czy nawiążemy kontakty. Polecam zabrać ze sobą wytrzymałą torbę lub walizke – zbierzemy ogromna ilość katalogów i ofert. Dla mnie najciekawszym aspektem targów są wykłady i wystąpienia towarzyszące. Na Warsaw Home szczególnie spodobał mi się wykład po trendach w projektowaniu hoteli, a na Furnishow prezentacja Shop Doctora o psychologii kolorów. Moją relację z Warsaw Home znajdziecie TUTAJ.
7. Konferencje
Konferencje, obok targów, to jeden z najlepszych sposobów, żeby dowiedzieć się o najnowszych trendach w projektowaniu wnętrz i poznać nowe produkty. Wyszukiwarki imprez branżowych znajdziecie TUTAJ i TUTAJ.
8. Filmy i programy TV
Kolejny pomysł na to, jak zostać projektantem wnętrz to oglądanie filmów, dokumentów i programów TV o tematyce wnętrzarskiej. Jeśli macie Netflixa, to polecam miniserial dokumentalny „Abstract” o projektantach z różnych dziedzin. Pokazuje ich prace, życie prywatne i inspiracje. Szczególnie spodobał mi się odcinek o Raplhie Gilles, projektancie samochodów.
Nie mam obecnie telewizji, wiec nie jestem na bieżąco z najciekawszymi programami, ale z tego co się orientuje, na Domo+ i HGTV znajdziecie wiele programów z Polski i zagranicy.
9. Katalogi firm
Kto nie czeka jesienią na nowy katalog IKEA? Uważam, że inspiracje można znaleźć i w katalogu marketu budowlanego – może nie będzie to design przez duże D, ale na pewno podpatrzymy wiele praktycznych pomysłów. Gdy tylko pojawię się w jakimś sklepie wnętrzarskim lub na targach, zbieram większość katalogów, które wypatrzę.
10. Współpraca z firmami
Wiele firm z branży wnętrzarskiej oferuje specjalne programy dla projektantów i architektów, łącznie z systemem prowizyjnym. Przede wszystkim można skorzystać z doradztwa specjalistów, zyskać dostęp do wzorników i katalogów, pobrać bryły i tekstury do programów 3D, czy wziąć udział w szkoleniach produktowych.
Co byście jeszcze dodali to tej listy 10 sposobów jak zostać projektantem wnętrz? Jak zdobywacie wiedzę i doświadczenie?